KOTOR VAROŠ, 18. jula – Kotor Varoš jedna je od najrazvijenijih opština u Republici Srpskoj. Mamac za radnu snagu je izuzetno razvijena obućarsko-kožarska industrija. Ovo je jedna od rijetkih opština u kojoj su pozitivna i demografska kretanja.
Dok jedni uživaju u prvoj jutarnjoj kafi, drugi se već vraćaju iz nabavke. Iako je vrijeme godišnjih odmora, u Kotor Varošu prava gužva. Opština danas broji nešto više od 18.000 stanovnika i jedna su od rijetkih lokalnih zajednica u BiH koja ima pozitivan prirodni priraštaj. Ovo mjesto nosi epitet “malog raja za privrednike”.
Kotor Varoš je, pored Dervente, opština sa najnižom stopom nezaposlenosti. Više je od pet i po hiljada radnih mjesta. Poslodavci se grčevito bore za svakog radnika, ističe načelnik opštine, dok za trgovcima, kako kaže, vlada “prava otimačina”, piše EURONEWS.
“Ovdje se ulagalo i investiralo, automatski i natalitet je rastao, iako je to skromno – za prošlu godinu 16 više rođenih nego umrlih, ali kad pogledamo neke druge sredine, sigurno je da na čitavom ovom prostoru perspektiva nije ni malo ružičasta. U Kotor Varošu s obzirom da radi privreda, da su primanja redovna, osjeti se život. Ko god otvori radnju, pekaru, frizerski salon ili tržni centar – to funkcioniše, radi. Inače, jedan značajan dio ljudi dolazi iz susjednih opština Kneževo, Čelinac, Banjaluka. Nekih desetak autobusa svako jutro stiže iz tih gradova ovdje na posao. Prijavite se ponedjeljkom i čekate da vas pozovu u toj sedmici na posao”, kaže Zdenko Sakan, načelik Kotor Varoša.
Ovdje se proizvode poznati svjetski brendovi dok se 80 odsto proizvodnje bazira na obuću.
Od 10.000 radnika koliko je zaposleno u obućarsko-tekstilnoj industriji u Republici Srpskoj, svaki četvrti zaposlen je u Kotor Varošu.
VIDEO:



Više vijesti
Синдикат Спортека уживао на Влашићу уз подршку МKФ Партнер
Захваљујући општини Котор Варош Дом здравља успјешно послује, из буџета је уложено 3,5 милиона КМ
Reklamirajte svoj brend uz kvdanas.com